Keď zamestnávateľ nevie kam z konopí, založí si vlastné odbory

Autor: Marek Bulík | 31.5.2017 o 21:09 | (upravené 1.6.2017 o 11:43) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  8480x

Predstavy odborárov a zamestnávateľov nebývajú vždy rovnaké. Vyššie mzdy, lepšie pracovné podmienky, benefity pre zamestnancov. To sú zvyčajné požiadavky odborárov pri kolektívnom vyjednávaní. 

Nájdu sa totiž aj takí zamestnávatelia, ktorí hľadajú všetky možné spôsoby ako si odborárov kúpiť. Keď sa nepodarí ani to, zakladajú si vlastné odbory. A zrazu ide všetko ľahšie.

Odbory kolaborujúce s vedením firmy sú známe pod pojmom žlté odbory. Idú so zamestnávateľom ruka v ruke a presadzujú predovšetkým záujmy zamestnávateľa a nie zamestnancov. Takéto odbory sú spravidla maximálne ústretové k vedeniu firmy a bez problémov plnia jej pokyny.

Ak si zamestnávateľ založí vlastné odbory, to je podobné ako keď si oligarcha kúpi televíziu. Zrejme by málokto očakával, že spravodajstvo bude kritické voči svojmu majiteľovi. Možno sa občas zamestnávateľom podarí založiť si vlastné odbory. Nakoniec však prehrajú zamestnanci a s nimi celá firma. Bez dobrých pracovných podmienok a spokojných zamestnancov môže byť máloktorá firma naozaj úspešná.

Žlté odbory nie sú ojedinelé ani u nás. Nedávno som takýto pokus zaznamenal v spoločnosti Hella Slovakia Front-Lighting v Kočovciach. Priamo počas kolektívneho vyjednávania zrazu vznikli Naše Odbory HSKF. Kolektívne vyjednávanie sa "vďaka" nim pekne zamotáva.

Ako dobrý príklad úspešného kolektívneho vyjadnávania môže slúžiť sesterská farbrika Hella Slovakia Signal-Lighting v Bánovciach nad Bebravou. Výsledkom kolektívneho vyjednávania za účasti odborárov z OZ KOVO Hella je 13. a 14. mzda až do 75%, rast taríf od 1 do 1,5%, 700 € odmena po pätnástich rokoch a vyšší sociálny fond. Tento úspech očividne niekomu prekáža.

Treba sa mať na pozore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?