Spor vo firme Hella v Kočovciach medzi vedením a odborármi sa vyostruje

Autor: Marek Bulík | 15.6.2017 o 9:13 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  9462x

Nedávno som písal blog o žltých odboroch "z vôle zamestnávateľa". Medzitým je situácia čoraz horšia. 

Chápem, že nie každému vedeniu firmy sa musí páčiť, keď odborári bojujú za požiadavky zamestnancov. Ale čo je veľa, to je veľa. 

Prakticky od vzniku odborovej organizácie OZ KOVO v máji minulého roka robí zamestnávateľ všetko pre to, aby minimalizoval vplyv odborov. Tie sa snažia dohodnúť s vedením spoločnosti Hella Slovakia Front-Lighting na zlepšení podmienok pre zamestnancov. Kolektívne vyjednávanie stále viazne. Namiesto dohody a rešpektu sa odborári stretávajú so zastrašovaním, spochybňovaním, bossingom, mobingom. Výnimkou nie je ani krátenie odmien či odstrihnutie od firemnej komunikačnej siete.

Príkladom neštandardných firemných praktík je aj tohtotýždňové zhromaždenie zamestnancov, ktoré zvolalo vedenie firmy. Manažment obvinil odborárov, že škodia podniku a ničomu nerozumejú. Vedenie firmy odborárom zakázalo vystúpiť a na obvinenia reagovať. Na konci svojho monológu riaditeľ jednoducho vypol mikrofón a rozpustil zhromaždenie. Zvláštne poňatie demokracie...

Požiadavky odborárov pritom nie sú ničím prehnaným: Zvýšenie tarifnej mzdy o 30 eur, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu, týždenný pracovný čas 37,5 hodiny pre všetkých, mzdové zvýhodnenie za nadčas v sobotu, príspevok do DDS pre všetkých, dlhšie voľno pri vlastnej svadbe, narodení dieťaťa či úmrtí manžela. 

A odpoveď?

Prakticky na všetky požiadavky vedenie podniku reagovalo nesúhlasne alebo argumentovalo tým, že to ohrozí zamestnanosť.

Zastrašovanie zamestnancov nie je žiadna frajerina. Ak sa takéto niečo deje, netreba sa čudovať, že Slováci v našich fabrikách nechcú robiť a musia sem chodiť cudzinci. Nech sa páči, odpoveď nájdeme aj v takýchto praktikách. Stačilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.

DOMOV

Cinkota: Čím viac mi bolo dovolené, tým viac som hranice prekračoval

Verím, že som oveľa múdrejší, hovorí prepustený herec Dušan Cinkota.


Už ste čítali?