reklama

Ministrovi životného prostredia nejde karta

László Solymos mal byť pôvodne ministrom, ktorý v tichosti prečká štyri roky vo vláde. V poslednej dobe sa naňho valia kauzy, ktoré mu ale nedávajú spávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Odborné predpoklady Lászla Solymosa na ministra životného prostredia sú asi také ako Mr. Beana na riaditeľa jadrovej elektrárne. Vyštudoval strojnícku fakultu, potom pôsobil ako živnostník, stranícky funkcionár Most-Híd a od roku 2010 bol poslanec NR SR. Venoval sa kultúre, médiám a hospodárskym záležitostiam. O životnom prostredí ani mäkké f. Zlé jazyky hovoria, že súčasný minister nerozozná ani borovicu od smreka.

Kauza 1: Toxická skládka vo Vrakuni

Za bývalého režimu sa naviezlo do Vrakune veľké množstvo nebezpečného odpadu. Pochádzajú z bývalej skládky Juraja Dimitrova. Dlhé roky nechali kompetentní úradníci unikať do pôdy a do vody nebezpečné látky. V podzemnej vode boli identifikované hlavne pesticídy, herbicídy, chlórované uhľovodíky, benzén-toluén-etylbenzén-xylén a všeličo iné. Keď bol ministrom životného prostredia Peter Žiga, ľady sa pomaly začali hýbať a ministerstvo pripravilo projekt tzv. enkapsulácie skládky. Inak povedané, skládka sa uzavrie zboku a zvrchu sa prikryje. Stavať sa malo už minulý rok. Lenže medzitým prišla nová vláda a nový minister László Solymos. Je jún 2017 a ešte iba prebieha verejné obstarávanie. Po tlaku samosprávy a obce ministerstvo životného prostredia začalo opatrne informovať dotknuté obce, že voda je nevhodná na pitie aj na polievanie. Otázne je, či sa aj dnes po prevalení škandálu niečo zmení. Kto je vlastne za celý problém zodpovedný? Vinník je jasný a stále sedí na svojom teplom miestečku. Pomôžem si výrokom poslanca Drotovana z Bratislavy: "Za toto nesie osobnú zodpovednosť RNDR. Vlasta Jánová svojou dlhoročnou nečinnosťou.“ Jánová je generálnou riaditeľkou Sekcie geológie a prírodných zdrojov. A minister Solymos namiesto vyvodenia zodpovednosti len chŕli na sociálnych sieťach síru a obviňuje kandidátov na župana zo štvavej kampane. Na tlačovej konferencii oznámil, že nepovažuje karcinogény a toxíny vo Vrakuni za ohrozenie. Presne tak, veď kto by si lámal hlavu nad otrávenou vodou!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kauza 2: Odstrel medvedice Ingrid

Medvedica Ingrid s dvoma mláďatami na seba začala pútať pozornosť ešte začiatkom mája, keď vyliezla na strom v centre Starého Smokovca. Pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP) pod vedením Pavla Majka ju následne odchytili, dostala satelitný obojok a spolu s medvieďatami ju previezli do hlbokej tatranskej doliny, kde sa však dlho nezdržala. Najprv jej vzali mláďatá a potom ju zastrelili. Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš tvrdí, že nebolo inej možnosti. Lebo bola agresívna. To je naozaj mimoriadne prekvapujúce zistenie! Ochranári zobrali medvedici mláďatká a keď ich nevedela nájsť, bola agresívna. Kto by to bol čakal, vážení ochranári, však? Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom svojho hovorcu tiež potvrdilo, že dôvodom na zastrelenie medvedice bola jej agresivita. A čo na to László Solymos, ktorý riadi Správu TANAP-u aj Štátnu ochranu prírody? Minister adresoval list Štátnej inšpekcii životného prostredia, aby sa sústredila na kontrolu dodržiavania odpadového zákona v oblastiach s výskytom medveďov. Správne, medveďom treba zamedziť prístup k jedlu! To je ono, pán minister! Vidno, že sa vyznáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kauza 3: Miznúce lesy

Všimol som si, že minister Solymos sa v poslednej dobe rád fotí s vyrúbanými lesmi. V komentároch na Facebooku sa zmieňuje o tom, že mu „pravidelne chodia rozhorčené listy o miznúcich lesoch.“ Nuž, koho by to neštvalo. A tak sa bol minister osobne pozrieť v Tichej doline a v obci Malužiná. Minister sa podľa vlastných slov chcel presvedčiť o výsledkoch dvoch prístupov pri spravovaní lesov. Prvým je ochranársky prístup. Druhým je lesnícky, založený na plánovaných a neraz rozsiahlych výruboch. Šéf envirorezortu zároveň oznámil, že predstaví Národnú dohodu o strome, ktorá položí základy ekologickejšieho, zodpovednejšieho a trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia s lesmi. Na prvý pohľad výborný marketing. Minister sa zoznamuje s lesmi (Konečne! Nemal by ich už poznať?) Navodzuje však dojem (čo ma dosť štve), že ochranári sú tí dobrí a lesníci tí zlí. Pritom, kto len trochu rozumie lesom, vie, že úlohou lesníkov je starať o stromy a teda ich aj sadiť a chrániť. A zabezpečovať trvalo udržateľné hospodárenie. Lebo síce všetci chceme drevo na stavbu domov alebo výrobu nábytku, ale nikto nechce stromy rúbať. A národná dohoda o strome? Okrem vykopávania otvorených dverí s ničím konkrétnym minister neprišiel. Zarážajúca je ale iná vec: Bol sa pán minister pozrieť v Belianskych Tatrách, v Javorovej doline alebo Bielovodskej doline? Nebol. Lebo to by musel dať odpoveď na otázku, čo s obrovskými plochami vymierajúcich lesov a vysychajúcich vodných tokov. A možno ešte ako bonus odporúčam pánovi ministrovi, aby sa išiel pozrieť do Nízkych a Vysokých Tatier na nové lyžiarske zjazdovky. Všetko do poslednej skrutky povolili jeho dve organizácie: Štátna ochrana prírody a Správa TANAP-u. Koľko stromov a pôvodných biotopov padlo za obeť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pôvodne sme o ministrovi Solymosovi toho veľa nepočuli. V poslednej dobe zrejme pochopil, že to na mŕtveho chrobáka nedá. Ale akýkoľvek dobrý marketing nezatieni fakt, že sa rezortu nerozumie. A robí chyby.

Marek Bulík

Marek Bulík

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som svetoobčan, ktorý nesúdi na počkanie každého. Niektorí mi to ale neuľahčujú. Rád by som sa dožil prosperujúceho Slovenska, kde sa rozdiely medzi chudobnými a bohatými skôr zmenšujú ako narastajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu